Haber

Kızılırmak’ta korkutan görüntü!

İmranlı ilçesinde Kızıldağ’ın güney yamaçlarından doğar; 1355 kilometre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun nehri olan, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerek Karadeniz’e dökülen Kızılırmak’ta balık ölümleri yaşanıyor.

Köklüce köyü yakınlarında dere akıntısında sürüklenen balıkların morardığı ve şiştiği görüldü.

Bazı bölgelerde balıkların ağaçlara ve kayalara asılı olduğu görüldü.

Balık hastalıkları konusunda çalışmalar yürüten, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Veteriner Fakültesi, Klinik Öncesi Bilimler Bölümü, Veteriner Virolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Hakan Işıdan, “Toplu balık ölümleri dediğimizde aslında aklımıza belli olasılıklar geliyor. Bunları sıralayacak olursak çözünmüş oksijen düşüklüğü, zehirlenme ve hastalık nedenleri olarak sıralayabiliriz.” söz konusu.

Kuraklık nedeniyle nehirlerin akış hızlarının azaldığına dikkat çeken Işıdan, sıcaklığın etkisiyle sudaki çözünmüş oksijen seviyesinin azalmasına neden olabileceğine dikkat çekti.

Balıklar için ölümcül olabilecek ışık nedeniyle. Azalan su akış hızı, sıcaklıkla birlikte bakteri üremesini de arttırdığından, oksijen seviyesinde hızlı ve dramatik bir azalma olur ve bu da oksijen eksikliğine neden olur. Ne yazık ki tüm dünyada her yıl yüzlerce, binlerce balık bu nedenle ölüyor. Başka bir neden zehirlenme olabilir. Zehirlenmeler aynı zamanda akut, ani ve hızlı ölümlere de neden olabiliyor” dedi.

SICAKLIK VE YAĞIŞIN ETKİSİ

Yağışların etkisini anlatan Doç. Işıdan, “Bildiğiniz gibi bu uzun kurak dönemin ardından ülkemiz son birkaç günde şiddetli yağışlar aldı. Bundan nasibini alan illerden biri de Sivas’tı. Bu şiddetli yağışlar başta demir ve demir olmak üzere ağır metalleri çözüyor. Bu kuruma döneminden sonra topraktaki alüminyum. Bu da balıkların solungaçlarından tekrar oksijen almasını sağlıyor.” “Doğal sebeplere bağlı olarak meydana gelen zehirlenmelerin temel sebeplerinden biri de budur. Bunun dışındaki ihtimaller de çeşitli kimyasallar, fabrika atıkları tabi ki zehirlenmeye neden olabilir. Ancak her yıl yaşadığımız bu tip toplu balık ölümleri bu sebebi de beraberinde getiriyor. önce aklımıza gelsin.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu