Haber

HDP’li Azad Barış: Özerklik kuracağız, Afrin’i geri alacağız

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Anayasa Mahkemesi’ndeki (AYM) kapatma davası nedeniyle seçime Yeşil Sol Parti (YSP) listelerinden girecek.

PKK terör örgütüne sempatilerini gizlemeyen HDP’li milletvekilleri özerklik diye bağırıyor.

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Azad Barış, 14 Mayıs seçimlerinden güçlü çıkmaları halinde Kürtlere özerklik getireceklerini, Şengal’e yönelik saldırıları durduracaklarını ve Afrin’i geri alacaklarını söyledi.

“HERKES KENDİ YERİNDE YETKİLİ OLMALI”

Sözlerine devam eden Barış “Yeni bir parti olmamıza rağmen bizi engellemeye çalışıyorlar. Ancak onlar bizi durdurmadan biz A, B ve C planlarımızı yapıyoruz. Partimiz Yeşil Sol Parti bu projeleri yürütüyor. Öncelikle; Kürt sorunu Kuzey Kürdistan’da demokratik yöntemlerle çözülmelidir. Türkiye, İran “Dört parçayı birleştirip büyük bir Kürdistan kuracağız demiyoruz. Bu devletleri parçalayacağız demiyoruz. Demokratik bir çerçevede herkes kendi yerinde özgürce özerk olmalıdır. Merkezi ama merkezi olmayan bir özerklik olmalı.”söz konusu.

HDP/Yeşil Sol Parti liderliğindeki Emek ve Özgürlük İttifakı, cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçaroğlu’nun lehine aday göstermeme kararı aldı.

KAYNAK: RUDAW

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu